Create an Account

Shopping cart

Close

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Açık köklü fidan; fidanlarının dinlenme döneminde çıplak halde satılıp dikilmesidir. Ceviz fidanlarında dinleme dönemi kasım-mart ayları arasındadır.

Ceviz fidanları için en uygun dikim zamanı kış aylarıdır. Çünkü ceviz fidanları kasım-mart ayları arasında dinlenme zamanında olduğu için bu tarihler arasında tarlalarımızdan sökülüp sizlere dikim için gönderilir.

Kaliteli fidanı anlamanın en iyi yöntemi fidanın gövdesini kontrol etmektir. Gövdesi geniş dolgun bir baş parmağı kadar olan fidanlar genelde iyi yetişmiş dikime uygundur.

Aşılı fidanı anlamanın en kolay yöntemi gelişmiş bir fidanın kökününden en az 1 karış üstünde aşı izi ve aşı yapılan gözde bir eğrilik olup olmamasıdır. Aşısız fidan dümdüz olur.

Ceviz fidanı için çeşidi anlayabilmek tam anlamıyla uzmanlık gerektiren bir durumdur. İşinin uzmanı bir fidancı fidan gözlerinden ve gövdesinden fidan türünü ilk bakışta anlayabilmektedir.

Chandler ceviz fidanının gözleri yeşil ve yuvarlık, fernor ceviz fidanının gözleri ise sivri ve koyu kırmızıdır.

Tarım Bakanlığı tarafından fidan çeşidinin doğruluğunu kanıtlayan resmi bir belgedir. Sarı sertifika da fidan dikimi yapacak kişilere dönümüne 100 TL devlet hibe desteği sağlanır.

Mavi sertifika ise yine Tarım Bakanlığı tarafından uygulamaya konmuş çeşit garantiliğini doğrulayan fidan türüdür. Mavi sertifikalı fidan dikiminde fidanın dönümüne devlet desteği 280 TL’dir.

Mavi sertifikalı fidanın sarı sertifikadan en önemli farkı devlet hibe desteğinin yüksek olmasıdır. Ancak bir diğer önemli husus ise mavi sertfikalı ceviz fidanında yanlış bir çeşit fidan üreticisi tarafından gönderiminin tespitinde fidan üreticisine devlet tarafından yaptırımlarının daha kapsamlı olmasıdır.

Ceviz fidanınında bodur yada salkım isimli bir çeşit yoktur. Ancak yarı bodur gelişen chandler ceviz fidanı halk arasında bodur ismini almıştır.

Firmamızda 5 yaşında ceviz fidanı yoktur. 5 yaşındaki ceviz fidanları gelişimini tamamlamış olduğu için geliştiği bahçeden sökülüp başka bir yere dikilmesi riskli fidanlardır.

Back to Top