Create an Account

Shopping cart

Close

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

2 Kasım 2018
Posted by
CEVİZDE TOPRAK ANALİZİ

Ceviz bahçe bakımı için yapılması gereken işlemlerden önce önemli olan ilk kurulum aşamasıdır. Kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken maddeler arasında bölgenin iklim şartlarının ve arazi yapısının iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Tespit edilen analiz sonuçlarına göre dikilmek istenen ceviz fidanı çeşidi doğru şekilde belirlenmelidir. Dikim işlemi uygulandıktan sonra ceviz bahçe bakımı doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Ceviz Fidanı Dikim İşlemi

Ceviz bahçe bakımı öncesinde yer alan en önemli madde ceviz fidanı dikilecek arazide toprak örneklerinin alınıp analiz için tahlile gönderilmesidir. Gelen tahlillere bakılarak arazinin ceviz dikimine uygun olup olmadığı anlaşılır. Daha sonraki yıllar toprak tahliline bakılarak gübreleme programı yapılır. Ceviz fidanı dikilecek arazi önce patlatma ile yada pulluk ile derin bir şekilde sürülür. Sürülen arazide dikime başlamadan önce traktör çapa veya goble ile karıştırılarak arazinin düzlenmesi sağlanır. Bu işlemden sonra ceviz dikilecek çukur yerleri işaretlenir. Taban suyu riski olan yerlere kesinlikle sırt dikimi yapılmalıdır. Modern ceviz bahçe tesislerinde taban suyuna bakmaksızın sırt dikim yapılmaktadır. Bizimde tavsiyemiz bütün ceviz bahçesi tesislerinin sırt dikimi şeklinde dikim yapılmasıdır. Ceviz fidanı dikeceğimiz çukur yerleri işaretlerken şuna çok dikkat etmeliyiz. Kuzey güney arası 8×4 dikimlerde 4 metre doğu batı arası da 8 metre olmalı hakim rüzgar 8 metre aradan geçmelidir. Ülkemizde en çok dikim şekli 8×4 tür. Yeni dikim şekli ise 7 × 5 tir. Yatırımcı fidan dikimini 7 × 5/ 7×6/ 7×7/ 7×8 şeklinde dikim yapabilir. İşaretlenen çukur yerleri açılır ve hemen tarlanın üstündeki kaliteli toprak ile doldurulur. Ceviz fidanını dikerken kürek ile ceviz kökünün sığacağı kadar çukur açılır ve fidan dikilir. Dikilen fidanlara aynı gün kesinlikle can suyu verilmelidir. Ceviz fidanları dikim öncesi veya sonrası 80 cm ile 100 cm arasından kesilir ve bahar mevsimi tekrar 20 ile 25 cm arasında kesilir ve beklenir. Fidanın aşı yerinin altından patlayan sürgünler sık sık temizlenir ve bu şekilde fidan aşı kısmından patlamaya teşvik edilir. Aşı altı temizliği yapılmayan fidanların 0′ e yakın bölümü kurumaktadır. Patlayan aşı sürgünlerinden yukarı dik giden bir sürgün bırakılır kalan sürgünler kesici bir alet ile temizlenir daha sonra fidanın dibine kazık çakılır ve bırakılan sürgünün doğru gitmesi için sürgün kazığa bağlanır. Sürgün büyüdükçe 3-4 yerinden bağlanır.Bu şekilde fidanın doğru bir şekilde büyümesi sağlanır.

Sulama İşlemi

Ceviz fidanı sulamasında en çok kullanılan sulama yöntemi damlama sulamadır. Ceviz bahçesini kurmadan önce arazinin sulama problemini çözmek gerekir. Sulama suyu olmayan araziye ceviz fidanı dikilmez. Başka canlı bitkiler gibi ceviz ağaçları da düzenli sulama ister. Düzenli sulama ve gübreleme yapılmayan ceviz ağacı bahçelerinde büyük verim kaybı olur meyveler yeterli büyüklüğe ulaşamaz ve meyveler içini tam dolduramaz.

Gübreleme İşlemi

Ceviz bahçesinde gübreleme daha önce yaptırdığımız toprak tahliline bakılarak gübreleme programı hazırlanır. Arazideki eksik maddeler damlama sulama yoluyla fidanlara kökünden verilir. Arazideki organik madde eksikliğini ise yanmış hayvan gübrelerini dikildikten sonra fidan dibine verilir. Böylece arazideki bütün eksikler giderilmiş olur

Budama İşlemi

Günümüzde kurulan modern ceviz bahçelerinde her yıl düzenli budama işlemi yapılmaktadır. Düzenli budama yapılmayan ceviz bahçelerin de büyük meyve kaybı görülmektedir. Cevizde budama dikildiği andan itibaren başlar ve her yıl düzenli olarak devamlı yapılır. Ceviz ağaçlarının budaması işin uzmanlarına yaptırılır. Budama ağaçlar için çok önemlidir düzgün budanmayan ağaçlarda ömür boyu ürün kaybı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top